Leading Wholesaler of 50m brown bopp tapes, 100m brown bopp tape, 200m brown bopp tape, 60m white bopp adhesive tape, 40m white bopp tape and 600m bopp adhesive tape from Chennai.
₹ 40 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 1 Inch |
| Tape Length | 50 Meter |
| Backing Material | BOPP |
| Color | Brown |
| Tape Type | Adhesive |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Roll
₹ 40 / Roll Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Length | 65 m |
| Tape Length | 100 Meter |
| Color | Brown |
| Tape Type | Adhesive |
| Backing Material | BOPP |
| Shape | Round |
| Tape Width | 3 Inch |
Minimum order quantity: 50 Roll
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 2 Inch |
| Backing Material | BOPP |
| Color | Brown |
| Shape | Round |
| Product Tape Length | 200 Meter |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 40 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 1 Inch |
| Tape Length | 60 m |
| Tape Type | Adhesive |
| Backing Material | BOPP |
| Color | White |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Roll
₹ 30 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 2 Inch |
| Tape Length | 40 m |
| Tape Type | Adhesive |
| Backing Material | BOPP |
| Color | White |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 50 Roll
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 72 mm |
| Tape Type | Adhesive |
| Adhesive Type | Removable |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | BOPP |
| Length | 650 m |
Minimum order quantity: 50 Piece
Sri Laxmi Enterprises trader retailer of BOPP Tape, PVC Insulation Tape ,Shrink Film and Polypropylene Twine since 1996 in Chennai , Tamil Nadu.
₹ 20 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 1 Inch |
| Tape Type | Adhesive |
| Adhesive Type | Removable |
| Backing Material | BOPP |
| Product Color | White |
| Tape Length | 65 m |
Minimum order quantity: 50 Roll
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 2 Inch |
| Tape Length | 65 m |
| Tape Type | Adhesive |
| Backing Material | Bopp |
| Country of Origin | Made in India |
Sri Laxmi Enterprises trader retailer of BOPP Tape, PVC Insulation Tape ,Shrink Film and Polypropylene Twine since 1996 in Chennai , Tamil Nadu.
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 2 Inch |
| Tape Length | 50 m |
| Tape Type | Adhesive |
| Backing Material | Bopp |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 3 Inch |
| Tape Length | 100 Meter |
| Color | Brown |
| Brand | Ig tape |
| Usage/Feature | Box packing |
| Tape Type | Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Tape Width | 2 Inch |
| Tape Length | 100 m |
| Usage/Feature | Packing box |
| MOQ | 1 cartoon |
| Tape Type | Adhesive |
| Total Thickness | 48mm , 2 inch |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 6 Piece
Transparent tape is a clear, adhesive tape commonly used for sealing, wrapping, and repairing. It offers a strong hold, smooth finish, and blends well with most surfaces. Ideal for office, school, and home use, transparent tape is easy to tear or cut and ensures a clean, professional appearance.
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Color | Greay and blue |
| Backing Material | Bopp |
| Usage/Application | Box packing |
| Tape Type | Adhesive |
| Adhesive Type | Strong adhesive |
| Adhesive Strength | High tensile |
| Country of Origin | Made in India |
| Tape Width | 3 Inch |
| Length | 65 m |
| Tape Length | 50 m |
₹ 250 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 3 Inch |
| Tape Length | 100 m |
| Usage/Application | Warning |
| Tape Type | Non Adhesive |
| Product Color | White (Base) |
| Shape | Round |
| Material | PVC |
| Backing Material | BOPP |
Minimum order quantity: 50 Roll
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Tape Width | 2 Inch |
| Length | 50 m |
| Backing Material | Bopp film |
| Color | Milk white and red colour ink |
| Usage/Application | Used on box |
| Tape Type | Adhesive |
| Adhesive Type | Hight adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| 3 inch | 48 pice in cartoon and 4 pice in a tube |
| Color | Yellow |
| Tape | Concrete |
| Usage/Application | Industrial |
| Diameter | 4 mm |
| Patten | Printed |
Minimum order quantity: 4 Piece
Concrete tape is a high-strength adhesive tape designed for use on rough surfaces like concrete, brick, and stone. It offers strong bonding, durability, and weather resistance, making it ideal for construction, marking, and repair work. Easy to apply, it ensures reliable performance even in harsh outdoor conditions.
₹ 100 / Roll Get Latest Price
| Material | PP |
| Tape Width | 2 Inch |
| Width | 4 mm |
| Tape Length | 100 m |
| Tape Thickness | 35 µm |
| Color | Yellow |
| Usage/Application | Box Packaging |
| Length | 150m |
| Pattern | Plain |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Tape Length | 5 Meter |
| Tape Width | 2 Inch |
| Tape Type | Adhesive |
| Backing Material | Hight adhesive tape |
| Country of Origin | Made in India |
| 2 inch 48mm | 250gm |
Sri Laxmi Enterprises trader retailer of BOPP Tape, PVC Insulation Tape ,Shrink Film and Polypropylene Twine since 1996 in Chennai , Tamil Nadu.
₹ 30 / Roll Get Latest Price
| Tape Length | 40 m |
| Tape Width | 40 mm |
| Backing Material | Bopp |
| Color | Black |
| Brand | Ig tape |
| Tape Type | Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Size | 2 inch |
| Usage/Application | Floor marking |
| Adhesive Side | Strong adhesive |
| Brand | Ig |
| Feature | Long lasting and easy to use |
| Packaging Type | 6 piece packing |
| Pattern | Green and white |
| Tape Length | 18 meter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Tape Length | 20 m |
| Tape Width | 1 Inch |
| Color | White |
| Brand | Abro |
| Usage/Feature | Used for furniture |
| Tape Type | Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 18 mm |
| Tape Length | 10 m |
| Reflective Grade | Engineering |
| Packaging Type | Roll |
| Material | Polyester |
| Thickness | 1mm |
| Roll Length | 10 meter |
| Size | 2 inch |
| Pattern | Yellow n black |
| Brand | Ig tape |
Minimum order quantity: 1 Roll
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Tape Width | 2 Inch |
| Length | 50 m |
| Tape Length | 50 m |
| Color | Transperent tape with black colour ink printed |
| Usage/Application | Packing box and other material |
| Tape Type | Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 6 Piece
Amazon printed tape is a durable, high-quality adhesive tape featuring the Amazon logo, ideal for securely sealing packages while promoting brand identity during shipping and handling.
Amrit (Proprietor)
Sri Laxmi Enterprises
191/91, Govindappa Naicken Street
Chennai - 600001, Tamil Nadu, India