Our range of products include composite cord strap.
₹ 2300 / Roll Get Latest Price
| Strap Material | Composite Polyester |
| Strap Width | 25 mm |
| Breaking Strength | 1000 kg |
| Strap Thickness | 1.2 mm |
| Strap Color | White |
| Core Type | Paper Core |
| Roll Length | 500 m |
| Strap Application | Carton Packing, Timber Packing, Bundling, Metal Coil Packing, Stone Packing, Pallet Strapping |
| Strap Finish | Composite |
| Elongation | High |
Amrit (Proprietor)
Sri Laxmi Enterprises
191/91, Govindappa Naicken Street
Chennai - 600001, Tamil Nadu, India