Our product range includes a wide range of lashing tensioner tool.
₹ 9850 / Piece Get Latest Price
| Strap Material | Composite Strap |
| Strap Width | 16–25 mm |
| Operation Type | Manual |
| Strap Thickness | 0.5–1.0 mm |
| Tensioner Type | Ratchet Type |
| Tension Force | 800 N |
| Tool Weight | 2–3 kg |
| Application | Steel Coil, Timber, Brick Bundle, Box Strapping, Pallet Strapping |
| Compatible Seals | Sealless Joint |
Amrit (Proprietor)
Sri Laxmi Enterprises
191/91, Govindappa Naicken Street
Chennai - 600001, Tamil Nadu, India