Our range of products include heat resistant teflon tape, 12 mm packing clips, packing hand tool, falcon strapping tensioner and hot air gun.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Width | 25 mm |
| Length | 10 m |
| Thickness | 0.25 mm |
| Type | Hight temperature tape non adhesive |
| Color | White |
| Application | Industrial & Chemical |
| Max Pressure | 30 bar |
| Material | 100% Virgin PTFE |
| Certifications | UL |
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Used for box strap |
| Size | 12mm |
| Thickness | 1.5mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Tool Type | Strapping Tool |
| Operation Type | Battery |
| Strap Material | PET |
| Size | 19 mm |
| Model Name/Number | Ge/fs |
| Material | Steel |
| Weight | 3kg |
| Automation Grade | Manual sealer |
| Color | Chrome steel |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Tool Type | Strapping Tool |
| Operation Type | Manual |
| Strap Material | PP |
| Automation Grade | Manual |
| Size | 19 mm |
| Model Name/Number | 4 jaw |
| Material | Steel |
| Weight | 3kg |
| Color | Chrom steel |
| Usage/Application | Packing |
Minimum order quantity: 1 Piece
A packing tool tensioner and sealer is used to secure strapping around packages. The tensioner tightens the strap, while the sealer crimps a seal to hold it firmly in place. Ideal for heavy-duty packaging, these tools ensure strong, stable bundling, making them essential in shipping, logistics, and industrial packaging.
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Size | 3/4 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Model Name/Number | 4jaw |
| Capacity | 150 |
| Brand | Falcon |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 1800 W |
| Power Consumption | 1800 W |
| Model Name/Number | MR 100 |
| Weight | 800gm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
A hot air gun is a versatile tool that emits heated air, ideal for stripping paint, shrinking tubing, loosening adhesives, and various DIY or industrial applications requiring controlled heat.
Amrit (Proprietor)
Sri Laxmi Enterprises
191/91, Govindappa Naicken Street
Chennai - 600001, Tamil Nadu, India