Wholesaler of a wide range of products which include plastic twine sutli, plastic sutli jothi, polypropylene twine, plastic box strap, sun sutli plastic twine and zen plastic sutli.
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Twine Material | PP |
| Twine Diameter | 1 mm |
| Twine Length | 50 m |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Length | 500 m |
| Filament Type | Monofilament |
| Color | Multicolor |
| Twine Type | Twisted |
| Diameter | 1-4 mm |
Sri Laxmi Enterprises trader retailer of BOPP Tape, PVC Insulation Tape ,Shrink Film and Polypropylene Twine since 1996 in Chennai , Tamil Nadu.
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 4-8 mm |
| Material Grade | Virgin |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Length | 1000 m |
| Color | Multicolor |
| Strand Structure | 3 Ply |
| Raw Material | Virgin Plastic |
| Packaging Type | Reel |
| Usage/ Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 4 mm |
| Color | White |
| Length | 500 |
| Filament Type | Multifilament |
| Twine Type | Twisted |
PP Sutali is a durable, lightweight polypropylene twine used for packaging, binding, and agricultural purposes. Known for its high tensile strength and resistance to moisture and chemicals, it is ideal for bundling boxes, tying sacks, and general-purpose use. It’s cost-effective, easy to handle, and suitable for everyday applications.
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Width | 12 mm |
| Color | White |
| Packaging Type | Box |
| Size | 12mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Kg
PP box strap is a lightweight, durable strapping material made from polypropylene, used for securing and bundling cartons and packages. It offers high tensile strength, flexibility, and resistance to splitting. Ideal for manual or machine use, it ensures safe transit and storage in packaging, logistics, and industrial applications.
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Material | PP (Polypropylene) |
| Length | 500 m |
| Filament Type | Monofilament |
| Twine Type | Braided |
| Color | White |
| Diameter | 1-4 mm |
| Strand Structure | 3 Ply |
| Raw Material | Virgin Plastic |
| Packaging Type | Reel |
| Usage/ Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Sun Sutli |
| Product Diameter | 5mm |
| Product Material | Plastic |
Minimum order quantity: 10 Kg
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Color | Red |
| Diameter | 1-4 mm |
| Length | 1000 Meter Roll |
| Packaging Type | 25kg bag |
| Usage/ Application | Tieing materials |
| Country of Origin | Made in India |
Sri Laxmi Enterprises trader retailer of BOPP Tape, PVC Insulation Tape ,Shrink Film and Polypropylene Twine since 1996 in Chennai , Tamil Nadu.
Amrit (Proprietor)
Sri Laxmi Enterprises
191/91, Govindappa Naicken Street
Chennai - 600001, Tamil Nadu, India