Providing you the best range of white polypropylene twine, colored plastic twine, virgin plastic twine, polypropylene plastic twine and plastic twine sutli with effective & timely delivery.
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 3 mm |
| Color | White |
| Length | 50 m |
| Filament Type | Monofilament |
| Twine Type | Twisted |
| Material | Polypropylene |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 4-8 mm |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Length | 500 m |
| Filament Type | Multifilament |
| Twine Type | Twisted |
| Color | Green |
| Strand Structure | 3 Ply |
| Raw Material | Virgin Plastic |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/ Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
PP Sutali is a durable, lightweight polypropylene twine used for packaging, binding, and agricultural purposes. Known for its high tensile strength and resistance to moisture and chemicals, it is ideal for bundling boxes, tying sacks, and general-purpose use. It’s cost-effective, easy to handle, and suitable for everyday applications.
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 1-4 mm |
| Material | PP (Polypropylene) |
| Length | 1000 m |
| Filament Type | Monofilament |
| Twine Type | Twisted |
| Color | Green |
₹ 110 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 5 mm |
| Color | Blue |
| Length | 100 m |
| Twine Type | Braided |
| Strand Structure | 3 Ply |
| Raw Material | Reprocessed PP |
| Packaging Type | Reel |
| Usage/ Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Material | PP (Polypropylene) |
| Length | 1000 m |
| Filament Type | Multifilament |
| Twine Type | Twisted |
| Color | Multicolor |
| Diameter | 1-4 mm |
| Strand Structure | 3 Ply |
| Raw Material | Virgin Plastic |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/ Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
PP Sutali is a durable, lightweight polypropylene twine used for packaging, binding, and agricultural purposes. Known for its high tensile strength and resistance to moisture and chemicals, it is ideal for bundling boxes, tying sacks, and general-purpose use. It’s cost-effective, easy to handle, and suitable for everyday applications.
Amrit (Proprietor)
Sri Laxmi Enterprises
191/91, Govindappa Naicken Street
Chennai - 600001, Tamil Nadu, India