Leading Wholesaler of taflon tape . diamond tape from Chennai.
₹ 45 / Piece Get Latest Price
| Width | 12 mm |
| Tape Length | 10 m |
| Length | 5 m |
| Thickness | 0.075 mm |
| Type | Thread Seal Tape (Non-Adhesive) |
| Tape Width | 0.5 Inch |
| Tape Type | Non Adhesive |
| Color | White |
| Application | General Plumbing (Water) |
| Max Pressure | 20 bar |
| Material | 100% Virgin PTFE |
| Certifications | UL |
| Country of Origin | Made in India |
| 12mm | 10gm |
Amrit (Proprietor)
Sri Laxmi Enterprises
191/91, Govindappa Naicken Street
Chennai - 600001, Tamil Nadu, India