Prominent & Leading Wholesaler from Chennai, we offer black pvc electrical insulation tape, red flore marking tape, paper gum tape, white pvc electrical insulation tape, orange pvc electrical insulation tape and blue pvc electrical insulation tape.
₹ 15 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 12 mm |
| Tape Length | 20 Meter |
| Backing Material | PVC |
| Usage | Used to cover and insulate a broad range of cables, wires and other materials that conduct uses |
| Product Color | Black |
Minimum order quantity: 50 Roll
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Color | Red |
| Size | 2 inch |
| Adhesive Side | Strong adhesive |
| Brand | Ig |
| Packaging Type | 6 pice packing |
| Tape Length | 18 meter |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 155 / Piece Get Latest Price
| Adhesive Type | Water Activated |
| Tape Width | 60 mm |
| Tape Length | 50 m |
| Color | Brown |
| Brand | Ig tape |
| Tape Type | Non-Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 30 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 12 mm |
| Tape Length | 20 Meter |
| Tape Thickness | 0.12 mm |
| Backing Material | PVC |
| Product Color | White |
| Usage | Used to cover and insulate a broad range of cables, wires and other materials that conduct uses |
Minimum order quantity: 50 Roll
₹ 30 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 12 mm |
| Tape Length | 20 Meter |
| Tape Thickness | 0.12 mm |
| Backing Material | PVC |
| Product Color | Orange |
| Usage | Used to cover and insulate a broad range of cables, wires and other materials that conduct uses |
Minimum order quantity: 50 Roll
₹ 30 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 12 mm |
| Tape Length | 20 Meter |
| Tape Thickness | 0.12 mm |
| Backing Material | PVC |
| Product Color | Blue |
| Usage | Used to cover and insulate a broad range of cables, Wires and other materials that conduct uses |
Minimum order quantity: 50 Roll
₹ 30 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 12 mm |
| Tape Length | 20 Meter |
| Tape Thickness | 0.12 mm |
| Backing Material | PVC |
| Product Color | Red |
| Usage | Used to cover and insulate a broad range of cables, wires and other materials that conduct uses |
Minimum order quantity: 50 Roll
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Material | PVC |
| Color | Yellow |
| Size | 2 inch |
| Usage/Application | Comercial use or work space |
| Adhesive Side | Adhesive tape |
| Brand | Ig floor marking tape |
| Packaging Type | 6 pice in a tube |
| Pattern | Plain yellow |
| Tape Length | 20 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 6 Piece
Floor marking tape is a durable, adhesive tape used to highlight hazards, define workspaces, and improve safety and organization in industrial, commercial, or warehouse environments. Easy to apply and remove.
₹ 30 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 12 mm |
| Tape Length | 20 Meter |
| Tape Thickness | 0.12 mm |
| Backing Material | PVC |
| Product Color | Green |
| Usage | Used to cover and insulate a broad range of cables, wires and other materials that conduct uses |
Minimum order quantity: 50 Roll
₹ 260 / Piece Get Latest Price
| Type | Woven |
| Width | 6 mm (0.25 in) |
| Tape Length | 30 m |
| Tape Type | Adhesive |
| Color | Ash |
| Brand | Multi Brands |
| Usage/Feature | Multi Purpose |
Amrit (Proprietor)
Sri Laxmi Enterprises
191/91, Govindappa Naicken Street
Chennai - 600001, Tamil Nadu, India