Prominent & Leading Wholesaler from Chennai, we offer suman tools manual tensioner, pet strap tensioner, packing tools tensioner and pet strap sealer.
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | 3jaw |
| Brand | Suman |
| Seal Type | 1 pice |
| Size (mm) | 19 mm |
| Packaging Type | Single pice |
Minimum order quantity: 1 Piece
A packing tensioner is a tool used to tighten strapping around boxes or pallets for secure packaging. It ensures firm, stable loads during transit or storage. Compatible with various strap materials, the tensioner enhances safety, reduces product damage, and is essential for warehouses, shipping departments, and industrial packaging operations.
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Size | 3/4 inch |
| Type | Manual |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Blue |
| Model Name/Number | Made in taiwan 001 |
| Surface Treatment | Furcae use |
| Brand | Falcon |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 850 / Piece Get Latest Price
| Size | 3/4 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Black |
| Model Name/Number | Gd/ts |
| Capacity | 200kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Strap Width | 19mm |
| Strap Thickness | 1mm |
| Strap Type | 19mm |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Manual |
| Size | 19mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Brand | Suman |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Chrom steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
A PET strap sealer is a manual tool used to seal PET (polyester) strapping securely around packages, ensuring safe and tight bundling for shipping, storage, and industrial use.
Amrit (Proprietor)
Sri Laxmi Enterprises
191/91, Govindappa Naicken Street
Chennai - 600001, Tamil Nadu, India